हरियो सपना खोज्दै (कविता) नेपाल स्वयंसेवक संघको कृषि पर्यटन तथा शिक्षाको विकाश विषयक: अन्तर्कृया नेपाल स्वयंसेवक संघकाे ब्यवसायमा फड्को बुटवल जाेगीकुटीमा: वर्कसप दोश्रो बुद्धभूमि महोत्सव प्रदर्शनीमा आज प्रिति आले आउने चितवन सामुदायिक पुस्तकालयमा संघका केन्द्रीय अध्यक्षकाे: अवलोकन महोत्सवमा आइतवार दर्शकको थामी नसक्नु भिड सामाजिक रूपान्तरणका लागि सामुदायिक पुस्तकालय स्वयंसेवक संघ केन्द्रकाे: अवलोकन भुकम्प पिडितका लागि बृहत रक्तदान कार्यक्रम सम्पन्न वर्तमान अवस्थाबारे नेकपा (विप्लव) द्धारा कपिलवस्तुमा बृहत अन्तरक्रिया बुद्धभुमि महाेत्सवमा जाजरकोट भुकम्प पिडित र पत्रकार लागि रक्तदान प्रदेश इंचार्ज: तिलक गिरी                
समाचार :

स्वीकृति नलिई प्रकाशन भएका तीन वटा पात्रोको कारबाही प्रक्रिया अघि बढ्यो

काठमाडौँ ।
नेपाल पञ्चांग निर्णायक विकास समितिको स्वीकृति नलिई प्रकाशन भएका तीन वटा पात्रो पञ्चांगले आवश्यक कारबाहीको प्रक्रिया अघि बढाइएको छ।समितिले गठन गरेको बजार अनुगमन उपसमितिले हालसम्म नेपाल पञ्चांग, ज्वाला पञ्चांग र मुक्तिनाथ पञ्चांग स्वीकृति नलिई प्रकाशन गरेर बजारमा बिक्री वितरण भइरहेको अवस्थामा फेला पारेको थियो।

यी पञ्चांगमा शास्त्रीय मान्यताविपरीत व्रतबन्धजस्ता शुभ साइत दिइएको फेला परेको समितिले जनाएको छ । ज्वाला पञ्चांगले अपरान्हपछि पनि व्रतबन्धमा मन्त्रदानको साइत दिएको समितिका कार्यकारी निर्देशक सूर्यप्रसाद ढुङ्गेलले जानकारी दिए।

शास्त्रीय मान्यता अनुसार व्रतबन्धमा मन्त्रदानको साइत अपरान्ह १२ बजेभन्दा अघि नै दिनुपर्छ। तर ज्वाला पञ्चांगले भने १२ः३१ बजे मन्त्रदानको साइत दिएको छ।

समितिको स्वीकृति नलिई प्रकाशन भएका पात्रो किनेर त्यसका आधारमा हेर्ने तिथि, नक्षत्र, योग, करणलगायत मुहूर्त, साइतमा फरक परेमा समिति जवाफदेही नहुने भएकाले सचेत हुन आह्वान गरेको अध्यक्ष प्रा श्रीकृष्ण अधिकारीले बताए।

समितिले यसवर्ष १४ वटा पात्रोलाई स्वीकृति दिएको र तिनमा समितिको स्वीकृति पत्र पनि छापिएकाले आधिकारिक पात्रो हेरेर खरिद गर्न उनले सर्वसाधारणमा आह्वान गरेका छन्।

समितिको स्वीकृति नलिई प्रकाशन भएका पात्रो प्रयोग गरेर गरिने कर्मका विषयमा सरकार जवाफदेही हुन नसक्ने स्पष्ट पारिएको छ।

समितिबाट स्वीकृति लिएका १४ पात्रो

विसं २०७९ का लागि समितिले तोयनाथ पन्तको पञ्चांग, बाबुराम पञ्चांग, नरनाथ पञ्चांग, हिमाल पञ्चांग, अठोला पञ्चांग, तारकेश्वर पञ्चांग, सूर्य पञ्चांग, आकाश दर्शन पञ्चांग, बगलामुखी पञ्चांग, शुभ पञ्चांग, बाबा गोरखनाथ पञ्चांग, कीर्ति पञ्चांग, सिद्धि पञ्चांग, खप्तड तारानाथ पञ्चांग गरी १४ वटालाई स्वीकृति दिएको छ।

समितिले प्रकाशन गर्ने ‘राष्ट्रिय पञ्चांग’सहित १५ पात्रो आगामी वर्षका लागि उपयोग गर्न सकिने अध्यक्ष अधिकारीले बताए।

स्वीकृति नलिनेलाई बिक्री वितरणमा रोक लगाउने प्रक्रिया सुरू

समितिको गठन आदेश २०७७ को दफा ‘ञ’ मा कुनै पनि पात्रो वा भित्तेपात्रोले प्रकाशन पूर्वस्वीकृति लिनुपर्ने व्यवस्था गरेको छ। गठन आदेश मन्त्रिपरिषद्को २०७७ पुस २० गतेको बैठकले पारित गरेको थियो।

यसैगरी आदेशको दफा ‘ठ’ मा स्वीकृति नलिई प्रकाशन हुने पात्रो वा भित्तेपात्रोलाई बिक्री वितरणमा रोक लगाउने व्यवस्था छ। स्वीकृति नलिई प्रकाशन भएका तीनै वटा पात्रोको बिक्री वितरणमा रोक लगाई आवश्यक कारबाही प्रक्रिया अघि बढाउन संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्ययन मन्त्रालयमार्फत् गृह मन्त्रालयमा पत्राचार गर्न लागिएको कार्यकारी निर्देशक ढुंगेलले सुनाए।

समितिले पञ्चांग प्रकाशन गर्दै आएको नेपाल संस्कृत विश्वविद्यालयलाई पनि पत्राचार गरेर गठन आदेश बमोजिम स्वीकृति लिन अनुरोध गरेको छ।

समितिको स्वीकृति नलिई प्रकाशन भएका पात्रोमा विश्वविद्यलायका प्राध्यापकलगायत सरकारी ओहोदामा रहेका पदाधिकारी एवं कर्मचारीसमेत सल्लाहकारलगायत भूमिकामा देखिएका छन्।

समितिले यस वर्षदेखि ‘राष्ट्रिय पञ्चांग’ प्रकाशनका लागि तयारी अन्तिम चरणमा पुर्‍याएको छ।

यही चैत महिनाको अन्तिमसम्म ‘राष्ट्रिय पञ्चांग’ प्रकाशन भइसक्ने छ। गठन आदेश बमोजिम समितिले नौ जनाको संगठन संरचना तयार पारी मन्त्रालयमा पेस गरेको छ। समितिको संगठन संरचना अहिले संस्कृति मन्त्रालयबाट अर्थ मन्त्रालय पुगेको छ।

स्वीकृतिपछि समितिमा जनशक्ति पनि थपिने छ। थप जनशक्ति पूर्ति भएपछि पात्रो एवं भित्तेपात्रोलाई व्यवस्थापन एवं नियमन गर्न सहज हुनेछ।

समितिले भित्तेपात्रो स्वीकृति दिने प्रक्रियालाई पनि अघि बढाएको छ। हालसम्म सवा सयभन्दा बढी भित्तेपात्रोले प्रकाशनका लागि समितिसँग स्वीकृति लिएका छन्।

भित्तेपात्रोमा राज्यको ठूलो कोष खर्च हुने गरेको छ। एउटै कार्यालयका शाखा, शाखा एवं संगठन नै पिच्छे भित्तेपात्रोको प्रकाशन हुने र चाडपर्व, बिदालगायत विषयमा फरकरफरक तथ्या उल्लेख गर्दा जनतामा भ्रम हुने गरेकामा यस वर्षदेखि नियमन सुरू भएको छ।

सरकारले घोषणा नगरिकन बिदालगायत विषय राखेर समितिको स्वीकृति नलिई प्रकाशन गर्नेलाई अनुगमन गरेर कारबाहीको प्रक्रिया अघि बढाउन लागिएको छ। यस्ता विषयमा समितिको कार्यालयमा सूचना दिन पनि समितिले आह्वान गरेको छ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित समाचार

© 2023 उज्यालो आवाज All right reserved Site By : Himal Creation