दोश्रो बुद्धभूमि महोत्सव प्रदर्शनीमा आज प्रिति आले आउने चितवन सामुदायिक पुस्तकालयमा संघका केन्द्रीय अध्यक्षकाे: अवलोकन महोत्सवमा आइतवार दर्शकको थामी नसक्नु भिड सामाजिक रूपान्तरणका लागि सामुदायिक पुस्तकालय स्वयंसेवक संघ केन्द्रकाे: अवलोकन भुकम्प पिडितका लागि बृहत रक्तदान कार्यक्रम सम्पन्न वर्तमान अवस्थाबारे नेकपा (विप्लव) द्धारा कपिलवस्तुमा बृहत अन्तरक्रिया बुद्धभुमि महाेत्सवमा जाजरकोट भुकम्प पिडित र पत्रकार लागि रक्तदान प्रदेश इंचार्ज: तिलक गिरी तौलिहवा उद्योग बाणिज्य संघको अध्यक्षमा पुनः गयादिन कुर्मी (दिपु) निर्वाचित बुद्धभूमि महोत्सवमा तेस्रो दिन शनिबार चर्चित लोक दोहोरि गायक पशुपति शर्मा आउने बुद्धभुमि पर्यटन महोत्सवको पहिलो दिन दर्शकको बाक्लो उपस्थिति                
समाचार :

राजनीतिक नेतृत्वले सीआईबीलाई पनि काम गर्न नसक्ने बनायो : पूर्व डीआईजी मल्ल

काठमाडौं । अपराध अनुसन्धानमा नेपाल प्रहरीको केन्द्रीय अनुसन्धान ब्यूरो-सीआईबीको विशिष्ट पहिचान छ । ठूला र जघन्य प्रकृतिका अपराधको अनुसन्धानमा सफल पहिचान बनाएको सीआईबी यतिबेला भने ललिता निवास प्रकरणको अनुसन्धानमा निरीह बनेको छ ।

सर्वोच्च अदालतले बलियो आदेश गरेपनि यो प्रकरणमा जोडिएका व्यक्तिहरुलाई सीआईबीले अनुसन्धानको दायरामा ल्याउन सकेन । तत्कालीन प्रधानमन्त्रीहरु बाबुराम भट्टराई र माधवकुमार नेपालसहितका राजनीतिक तहका व्यक्तिहरुलाई सीआईबीले अनुसन्धानको दायरामा ल्याउन सकेन ।

जबकी सर्वोच्च अदालतले नै ललिता निवास प्रकरणमा अह्राए खटाएकोलाई मात्र पक्राउ गरिएको र निर्णयकर्तालाई अनुसन्धानको दायरामा नल्याएको भन्दै त्यसले समग्र न्याय प्रणालीप्रतिको आमविश्वासलाई समेत जोखिममा पारेको निष्कर्ष निकाल्दै घुमाउरो पारामा भट्टराई र नेपालमाथि पनि अनुसन्धान गर्न आदेश गरेको थियो ।

नेपाल प्रहरीका पूर्व डीआईजी हेमन्त मल्ल राजनीतिक नेतृत्वले सफल अनुसन्धान गर्ने निकायको पहिचान बनाएको सीआईबीलाई कामै गर्न नसक्ने अवस्थामा पुर्या्एको बताएका छन् । उनले राजनीतिक हस्तक्षेपले समग्र पुलिसिङमै समस्या ल्याउने बताए ।

‘जब माथिल्लो राजनीतिक तहका व्यक्तिहरु अनुसन्धानमा देखिन थाल्छन् त्यसपछि राजनीतिक चलखेल सुरु हुन्छ । त्यसैले यस्ता किसिमका अनुसन्धानको सम्पूर्ण जिम्मेवारी राजनीतिक नेतृत्वले लिनुपर्छ । प्रहरीले चाहेर मात्र हुँदैन । सरकारले कसरी स्वतन्त्रपूर्वक अनुसन्धानमा सहयोग गर्छ भन्ने हो ?’, मल्ल भन्छन् । प्रहरीमाथि सरकारले नियन्त्रण गर्न सक्ने कानुनी व्यवस्था भएकाले त्यसकै आडमा सरकारले अनुसन्धानमा हस्तक्षेप गर्ने गरेको उनको भनाई छ ।

‘प्रहरीको सरुवा बढुवामा राजनीतिक तहकै भूमिका रहने कानुनी व्यवस्था छ । त्यसैले राजनीतिक तहले केही नभन्दासम्म प्रहरीले चाहेर मात्र हुँदैन । यसरी हस्तक्षेप गर्दै जाने हो भने कुनैपनि प्रहरीले भविस्यमा जाँगर लगाएर अनुसन्धान गर्दैन। यसले प्रहरीलाई डिफंसनल बनाउँछ । हाम्री हाम्रो प्रहरी अधिकतम डीफंकसनको उच्च जोखिममा छौँ, उनले अगाडि थपे ।

डीआईजी मल्लले नेपाल प्रहरी राजनीतिबाट पूर्ण ग्रस्त बन्दै गएको पनि बताए । कानूनले दिएको अधिकार प्रयोग गर्दा अनुसन्धान अधिकृतकै करियर जोखिममा पर्ने र राजनीतिक नेतृत्वको तारो बन्ने गरेको उनको भनाई छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित समाचार

© 2023 उज्यालो आवाज All right reserved Site By : Himal Creation