दोश्रो बुद्धभूमि महोत्सव प्रदर्शनीमा आज प्रिति आले आउने चितवन सामुदायिक पुस्तकालयमा संघका केन्द्रीय अध्यक्षकाे: अवलोकन महोत्सवमा आइतवार दर्शकको थामी नसक्नु भिड सामाजिक रूपान्तरणका लागि सामुदायिक पुस्तकालय स्वयंसेवक संघ केन्द्रकाे: अवलोकन भुकम्प पिडितका लागि बृहत रक्तदान कार्यक्रम सम्पन्न वर्तमान अवस्थाबारे नेकपा (विप्लव) द्धारा कपिलवस्तुमा बृहत अन्तरक्रिया बुद्धभुमि महाेत्सवमा जाजरकोट भुकम्प पिडित र पत्रकार लागि रक्तदान प्रदेश इंचार्ज: तिलक गिरी तौलिहवा उद्योग बाणिज्य संघको अध्यक्षमा पुनः गयादिन कुर्मी (दिपु) निर्वाचित बुद्धभूमि महोत्सवमा तेस्रो दिन शनिबार चर्चित लोक दोहोरि गायक पशुपति शर्मा आउने बुद्धभुमि पर्यटन महोत्सवको पहिलो दिन दर्शकको बाक्लो उपस्थिति                
समाचार :

इन्सेक र मानव अधिकार समूह द्वारा गाउँपालिकालाई ध्यानाकर्षण

सुनिल आचार्य

कपिलवस्तु । इन्सेक र मानव अधिकार समूह मायाँदेवीले मायादेवी गाउँपालिकाका उपाध्यक्ष सरस्वती यादवलाई ध्यानाकर्षण पत्र बुझाएको छ । मानव अधिकार समुहका अध्यक्ष सतीश प्रसाद पाण्डेयको संयोजकत्वमा इन्सेक जिल्ला प्रतिनिधि पार्वती आचार्य सम्मिलत टोलीले असोज २६ गते मायाँदेवी गाउँपालिका ७ स्थित हरनामपुर प्राथमिक स्वास्थ्य केन्द्र र श्री स्वतन्त्र माविको स्थलगत अनुगमन गर्दा देखिएका समस्याहरूको पहिचान गरी ध्यानाकर्षण पत्र बुझाएको हो ।

नेपाल सरकारले उपलब्ध गराउने निशुल्क ९८ प्रकारका औषधीहरु पूर्ण नहुनु , गर्भवती महिलाहरुले स्वास्थ्य परिक्षण , भिडियो एक्सरे र एक्सरे सेवा प्राथमिक स्वास्थ्य केन्द्रबाटै पाउनु पर्ने , सुत्केरीहरूका लागि कम्वर्ड शौैचालयको व्यवस्था हुनु पर्ने , पोषण कक्षमा कर्नरको व्यवस्थापन गरिनु पर्ने , वेवी वार्मरको तत्काल मर्मत गरिनु पर्ने , मेडिकल अफिसरको दरबन्दी रिक्त भएको हुँदा सोको पूर्ण गरिनुपर्ने मानव अधिकार समूहले मागदावि बुझाएको छ ।

यस्तै दक्ष जनशक्तिको व्यवस्थापन गरी अल्ट्रासाउण्ड , एक्सरे , ईसिजी लगाएतका सम्पूर्ण सामाग्रीहरुलाई प्रयोगमा ल्याई सेवा दिनुपर्ने , प्राथमिक स्वास्थ्य केन्द्रको बर्थिङ सेन्टरमा यस आर्थिक बर्षमा सुत्केरी गराएका ३८ जना सुत्केरीहरुको प्रोत्साहन भत्ता तत्काल उपलब्ध गराउनु पर्ने र मौसम अनुसारको औषधीहरु प्राथमिक केन्द्रमा समयमा उपलब्ध गराउनु पर्ने ध्यानाकर्षण पत्रमा उल्लेख छ ।

यसैगरी शिक्षातर्फ सामुदायिक बिद्यालयमा बिज्ञान , गणित , अंग्रेजी र नेपाली लगाएतका बिषयगत दक्ष शिक्षकको व्यवस्था गरिनु पर्ने , एक जना शिक्षकले एक घण्टीमा तिन बिषय पढाउँदा बिद्यार्थीहरुले कति गुणस्तरिय शिक्षा प्राप्त गरे होलान ? सो बिषयमा पालिका संवेदनसिल हुनुपर्ने , गाउँपालिकाले ०७९ साल असार मसान्तमा एक्कासी निकालेका श्री स्वतन्त्र मावि रतनपुरका १५ जना र अन्य बिद्यालयका स्वयंसेवक शिक्षकहरुको पदपूर्ति गरिनुपर्ने ।

ध्यानाकर्षण पत्र बुझ्दै गाउँपालिकाका उपाध्यक्ष सरस्वती यादवले ध्यानाकर्षण पत्रमा उल्लेख गरिएका बिषयबस्तुहरु शिक्षा , स्वास्थ्यका बिषयगत शाखासंग समन्वय गरी समाधान गर्न लागि पर्ने प्रतिवद्धता जनाउनु भयो ।

मानव अधिकार समूहका अध्यक्ष सतीश प्रसाद पाण्डेले समूहले शिक्षा, स्वास्थ्य, लैंगिक विभेद र वातावरणको अधिकारको बिषयमा स्थलगत अनुगमन गर्दा देखिएका समस्याहरूको पहिचान गरी सम्बन्धित निकायलाई खबरदारी र ध्यानाकषर्णका लागि निरन्तर लागि पर्ने बताउनु भयो ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित समाचार

© 2023 उज्यालो आवाज All right reserved Site By : Himal Creation