दोश्रो बुद्धभूमि महोत्सव प्रदर्शनीमा आज प्रिति आले आउने चितवन सामुदायिक पुस्तकालयमा संघका केन्द्रीय अध्यक्षकाे: अवलोकन महोत्सवमा आइतवार दर्शकको थामी नसक्नु भिड सामाजिक रूपान्तरणका लागि सामुदायिक पुस्तकालय स्वयंसेवक संघ केन्द्रकाे: अवलोकन भुकम्प पिडितका लागि बृहत रक्तदान कार्यक्रम सम्पन्न वर्तमान अवस्थाबारे नेकपा (विप्लव) द्धारा कपिलवस्तुमा बृहत अन्तरक्रिया बुद्धभुमि महाेत्सवमा जाजरकोट भुकम्प पिडित र पत्रकार लागि रक्तदान प्रदेश इंचार्ज: तिलक गिरी तौलिहवा उद्योग बाणिज्य संघको अध्यक्षमा पुनः गयादिन कुर्मी (दिपु) निर्वाचित बुद्धभूमि महोत्सवमा तेस्रो दिन शनिबार चर्चित लोक दोहोरि गायक पशुपति शर्मा आउने बुद्धभुमि पर्यटन महोत्सवको पहिलो दिन दर्शकको बाक्लो उपस्थिति                
समाचार :

कपिलवस्तु नगरपालिकामा वातावरणको अधिकार सम्बन्धी कार्यशाला गोष्ठी सम्पन्न

कपिलवस्तु कात्तीक २२ गते
इन्सेक कपिलवस्तु र मानव अधिकार समूह कपिलवस्तुको आयोजना तथा कपिलवस्तु नगरपालिकाको सहयोगमा वातावरणको अधिकार सम्बन्धी कार्यशाला गोष्ठी कात्तीक २२ गते सम्पन्न भएको छ ।
कार्यक्रमका प्रमुख अतिथी जिल्ला समन्वय समितीका प्रमुख बाबुराम आचार्यले पर्यटक क्षेत्रको रुपमा चिनिने तिलौराकोट क्षेत्रको सौन्दर्यीकरण गर्नका लागि सरसफाईको व्यवस्थापन गर्न अत्ति आवश्यक भएको बताउनु भयो । इन्सेक मानव अधिकार समूहले आयोजना गरेको कार्याशाला गोष्ठिलाई सम्बोधन गर्दै जिल्ला समन्वय समितीका प्रमुख आचार्यले सो कुरा बताउनु भएको हो ।
बिदेशी पाहुनाहरु आउने पर्यटक स्थलमा सौचालय , शुद्ध पिउने पानी र वरिपरि सरसफाई गरी सौन्दर्यीकरण गर्न जिल्लाको दश स्थानियतहको एक्वद्धता हुनुपर्नेमा जोड दिनु भयो । गौढिचौक देखि चौक बजार सम्म बिहान ६ देखि ८ बजे सम्म घरको अगाडी फोहोर फालेर हिड्ने लाएक नहुने भएको हुँदा सो क्षेत्रमा फोहोर व्यवस्थापनको लागि चेतना मूलक कार्यक्रमहरु संचालन गरी निशुल्क डसविन वितरण गर्न नगरपालिकालाई आग्रह गर्नुभयो । गुणस्तरिय शिक्षा र प्लाष्टिक नियन्त्रणका लागि वडा र नगरपालिका संवेदनसिल हुनुपर्नेमा जोडदिनु भयो ।
कपिलवस्तु नगरपालिकाका मेयर सुदिप पौडेलले वातावरणको सङ्रक्षण गर्न सबै सरोकारवालाहरूको साथ सहयोगको आवश्यकता रहेको बताउनु भयो । नगरपालिकालाई सौन्दर्य र समृद्ध नगर बनाउन नगर प्रतिवद्ध रहेको बताउँदै स्थानीय तहलाई खबरदारी गर्दै वातावरण सङ्रक्षण गर्नु सबैको दायित्व भएकोले बताउनु भयो ।
नगरपालिकाले नगरको सुन्दरीकरणका लागि वृक्षारोपणमा रु. १२ लाख रुपैंया र तारवारका लागि रु. ५० लाख रुपैंया बजेट बिनियोजन गरिएको मेयर पौडेलले बताउनु भयो । फोहोर व्यवस्थापनमा नगरले उचित बजेट विनियोजन गरी लागि परेको छ । दिपावलीको लगत्तै नगरपालिकाको १२ वटै वडाहरुको टोलटोलमा सरसफाई टोलि पठाई सचेतीकरण गर्ने प्रतिवद्धता जनाउनु भयो । यस्तै सार्वजनिक सौचालयको छिट्टै व्यवस्थापन गर्ने योजना छ । छाडाचौपाया व्यवस्थापनको तयारी भईरहेको बताउनु भयो ।
शिक्षा समन्वय ईकाई प्रमुख थानेश्वर घिमिरेले वातावरण सफा राख्न नगरपालिकाले नीती बनाई नीती अनुसार नगरवासीलाई सचेत बनाउनु पर्ने बताउनु भयो । शिक्षा युवा तथा खेलकुद शाखा प्रमुख हरि प्रसाद ज्ञवालीले वातावरणको अधिकार सम्बन्धी अभियान बिद्यालय देखि संचालन गर्नुपर्ने बताउनु भयो । बिद्यालयमा किशोरीहरुकालागि वितरण गरिने निशुल्न सेनेटरी प्याड प्रर्याप्त पुग्ने गरी पठाईएको जानकारी दिंदै बिद्यार्थीहरुले उठाएका बिभिन्न बिषयहरुमा प्रधानाध्यापकको बैठकमा छलफल गरी समस्या समाधान गर्ने बताउनु भयो ।
यसैगरी, नगरपालिकाका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत गणेश प्रसाद अर्यालले स्वच्छ र स्वस्थ वातावरणमा बाँच्न पाउने नागरिकको मौलिक अधिकार सङ्रक्षण गर्न प्राकृतिक श्रोतको समुचित उपयोग तथा दिगो व्यवस्थापन गर्न र स्थानिय तहमा वातावरण संरक्षणका लागि नगरपालिका लागि परेको बताउनु भयो । यस्तै सरसफाई तर्फ स्वीपरहरुको ज्याला , ट्याक्टर , व्याकोलोडर संचालन र मर्मत , ईन्धन खर्च , सरसफाई प्रवद्र्धन तथा अभियान कार्यक्रममा रु. ९० लाख रुपैंया बजेट विनियोजन भएको जनाउनु भयो ।
कार्यक्रममा गैसस महासंघका जिल्ला अध्यक्ष जय प्रकाश पाण्डेयले गैसस महासंघ वातावरण सङ्रक्षणको अधिकारको बिषयमा प्रतिवद्ध रहेको बताउनु भयो । जथाभावि प्लाष्टिक लगाएतका फोहोर फ्याक्दा वातावरण प्रदुषण हुने र मानव जिवनमा असर पर्ने भएको हुँदा फोहो व्यवस्थापनमा सबै लाग्नुपर्नेमा जोडदिनु भयो ।
ओरेक नेपालका सुस्मा आचार्यले आफ्नो घरदेखि निस्किएको फोहोर हाफै सफागर भन्ने अभियान संचालन गर्न नगरपालिकालाई आग्रह गर्नुभयो । किशोरी संजालकी करिष्मा गुप्ताले सेनेटरी प्याड गुणस्तरिय पाउन थालेका छौ तर त्यसलाई व्यवस्थापन गर्ने ठाउँ नहुँदा समस्या भएको बताउनु भयो । यशोधरा मावि र रत्नराज्य माविका वाल अधिकार चेतना समूहका बिद्यार्थीहरु सुन्दरी कुर्मी , राम नारायण गुप्ता लगाएतले इन्सेक मानव अधिकार समूहले बिद्यालयमा गठन भएको बाल अधिकार चेतना समूहमा छलफल गर्दा आएका समस्याहरुलाई सम्बन्धित निकाय सम्म ध्यानाकर्षण गर्दा केहीमागहरु सफल भएको बताए ।
मानव अधिकार समूह कपिलवस्तुका अध्यक्ष पुष्पा रेग्मीले वातावरणको अधिकार सम्बन्धि निती तथा कार्यविधि निर्माण गरी नगरपालिकाले सक्रियरुपमा अगाडी बढाउन आग्रह गर्दै शिक्षा, स्वास्थ्य, वातावरण, लैंगिक विभेद , बाल विवाह , दाईजो प्रथा र जातीय विभेदलगायतका बिषयमा नगरसँग समन्वय गरी समुदायमा मानव अधिकार समूहले काम गर्ने बताउनु भयो ।
कार्यक्रममा इन्सेक जिल्ला प्रतिनिधि पार्वती आचार्यले वातावरणको अधिकारको बिषयमा सहजीकरण गर्नु भएको थियो । मानव अधिकार समूहका उपाध्यक्ष नुर मोहम्मदको स्वागत रहेको कार्यशाला गोष्ठिमा वडा नं. ३ का वडा अध्यक्ष प्रकाश गैरे , वडा नं. १ का वडा अध्यक्ष जाहिद खान , नगरपालिकाका सामाजिक बिकास शाखा अधिकृत पदम राज श्रेष्ठ , महिला बालबालिका तथा जेष्ठ नागरिक शाखा प्रमुख सरोजा चौधरी , रत्नराज्य माविका प्रधानाध्यापक दिवाकर प्रसाद चौधरी , यशोधरा माविका प्रधानाध्यापक बिनोद कुमार गुप्ता , वास सहजकर्ता कल्पना खनाल , यशोधरा मावि र रत्नराज्य माविका बाल अधिकार चेतना समूहका पदाधिकारीहरु , बिशोरी संजालका सदस्यहरु , मानव अधिकार समूहका पदाधिकारी , रेडियो परिवर्तनका स्टेशन म्यानेजर भुपाल थापा , मेचीकाली दैनिकका सुनिल आचार्य लगाएतको सहभागिता रहेको थियो ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित समाचार

© 2023 उज्यालो आवाज All right reserved Site By : Himal Creation