लुम्बिनी प्रदेश मदरसा बोर्डका उपाध्यक्ष मशहूदले यूपी मदरसा बोर्ड प्रति व्यक्त गरे हार्दिक आभार कपिलवस्तु बाणगंगामा देशकै दाेस्राे वडा स्वयंसेवक समिति गठन माथागढीको सराइमा मगर एकता दिवस मनाइदै । कृष्णनगर बाट लागु औषध चरेस सहित २ महिला पक्राउ माओबादी केन्द्र जनताको पक्षमा सधै रहने: मौलाना मशहूद ट्राफिक कार्यालय कृष्णनगरले चालु आर्थिक बर्षमा छपन्न लाखभन्दा बढी राजस्व उठाउन सफल महिला कानूनी अधिकार सम्बन्धि दुई दिने तालिम कृष्णनगरमा समपन्न कृष्णनगरमा निशुल्क स्वास्थ्य शिविरबाट हजार बढी लाभान्वित असहाय, असक्तकाे खाेजिमा प्रस्थान: स्वयंसेवकहरू सशस्त्र प्रहरी बल कृष्णनगर द्वारा लाखौं पर्ने अबैध कपडा बरामद                
समाचार :

चुनावी अभियानमा बालबालिका र विद्यालयलाई प्रयोग नगर्न बालअधिकारकर्मिको आग्रह

बुटवल ।
निर्वाचनमा बालबालिकालाई प्रयोग नगर्न अधिकारकर्मीहरूले आग्रह गरेका छन् । कुनै दल वा उम्मेदवारले बालबालिकालाई चुनावी प्रयोगमा ल्याएको पाइए तत्काल निर्वाचन अयोग वा राष्ट्रिय बालअधिकार परिषद्लाई खबर गरिदिन उनीहरूले आग्रह गरेका हुन् ।

नेपाल सरकारअन्तर्गतको राष्ट्रिय बालअधिकार परिषद्ले सोमबार रुपन्देहीमा अन्तरक्रिया कार्यक्रमको आयोजना गर्दै दलहरूले विद्यालयहरूलाई चुनावी प्रचार वा अभ्यासको रुपमा पनि प्रयोग गर्न नपाइने बताए । परिषद्का कार्यकारी निर्देशक मिलनराज धरेलले विद्यालय शान्ति क्षेत्र घोषणा भएको बताउँदै कहीँकतै चुनावी अभियानमा विद्यालय वा बालबालिका प्रयोग हुनु नहुने बताए ।

एक पापर्टीले बालबालिकालाई प्रयोग गरेर सामाजिक सञ्जालमार्फत भोट मागेको भेटिएपछि उक्त दलविरुद्ध निर्वाचन आयोगमा उजुरी गरेको उनले जनाए । ‘निर्वाचनमा उम्मेदवारी घोषणाकै बेला उम्मेदवारले समेत मैले बालश्रमिक राखेको छैन र बालशोषण गरेको छैन भन्ने स्वघोषणा गर्नुपर्ने प्रावधान राख्न निर्वाचन कार्यालयलाई अनुरोध गरेका छौं,’ कार्यकारी निर्देशक धरेलले भने ।

सेतो गुराँस बालविकास सेवाका कार्यकारी निर्देशक सुमित्रा शर्माले चुनावी अभियान बाहेकका दलीय गतिविधिमा समेत बालबालिका प्रयोगलाई निषेध गर्नुपर्ने बताइन् ।

बालबालिकाका कानुन व्यावहारिक नभएको बताउँदै उनले त्यसलाई व्यवहारिक बनाउन नागरिक समाजको रायसुझाव सुन्ने संयन्त्र बनाउन आग्रह गरिन् । ‘तीन तहकै सरकारबाट चेतना प्रवाहका कार्यक्रममा ध्यान दिइएन । कानुनअनुसारका स्रोत र संरचना भएनन्,’ शर्माले भनिन्, ‘अब दल र तीन तहैका सरकार संवेदनशील हुनुपर्छ ।’

गैरसरकारी संस्था महासंघ रुपन्देही अध्यक्ष रीमा बीसीले राजनीतिमा बालबालिकाको प्रयोग र रोमथाममा नागरिक संगठनहरू एकबद्ध भएर लाग्नुपर्ने बताइन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित समाचार

© 2024 उज्यालो आवाज All right reserved Site By : Himal Creation