वर्तमान अवस्थाबारे नेकपा (विप्लव) द्धारा कपिलवस्तुमा बृहत अन्तरक्रिया बुद्धभुमि महाेत्सवमा जाजरकोट भुकम्प पिडित र पत्रकार लागि रक्तदान प्रदेश इंचार्ज: तिलक गिरी तौलिहवा उद्योग बाणिज्य संघको अध्यक्षमा पुनः गयादिन कुर्मी (दिपु) निर्वाचित बुद्धभूमि महोत्सवमा तेस्रो दिन शनिबार चर्चित लोक दोहोरि गायक पशुपति शर्मा आउने बुद्धभुमि पर्यटन महोत्सवको पहिलो दिन दर्शकको बाक्लो उपस्थिति बुद्धभुमि महाेत्सवमा शनिवार पशुपति शर्मा र भुमिका गिरी आउने भोलि देखि सुरु हुने बुद्धभुमि कृषि पर्यटन महोत्सवको १ बजे उद्घाटन मन्त्री आचार्यले गर्ने नेपालमा पहिलोपटक समलैंगिक विवाह दर्ता बुद्धभूमि महोत्सवले स्थानीय उत्पादनलाई: जोड दिने तिलौराकोटलाई राष्ट्रिय गौरवको योजनामा समाबेश गरी विश्व सम्पदासूचीमा सूचीकृत गरिने                
समाचार :

शिवराजका १ सय ८० जनालाई गाउँ ब्लक प्रमाण पुर्जा

राम अवतार चाैधरी
कपिलवस्तु,

कपिलवस्तुकाे शिवराज नगरपालिकामा गाउँ ब्लक क्षेत्रकाे जग्गाधनीलाई दर्ता प्रमाण पुर्जा वितरण गरिएको छ । नगरपालिकाकाे वडा नम्बर २, ३ र ५ मा रहेका ५ गाउँ ब्लकका जग्गाधनीलाई दर्ता प्रमाण पुर्जा वितरण गरिएकाे जनाइएको छ ।

नापी कार्यालय कपिलवस्तुका प्रमुख कैलाशनाथ पाण्डेले बुधबार एक कार्यक्रमकाबीच नगरका १ सय ८० जना जग्गाधनीलाई लालपुर्जा प्रदान गरिएकाे जानकारी दिए । नगरकाे समायाेजनमा २ नम्बरका वडा अध्यक्ष राम बहादुर चाैधरी, ३ का वडा अध्यक्ष टेकलाल सापकोटा र ५ का वडा अध्यक्ष अर्जुन बहादुर पाण्डेले संयुक्त रुपमा जग्गाधनीलाई प्रमाण पुर्जा वितरण गरेका छन् ।

नगर प्रमुख नेत्रराज अधिकारीले नापी भएर पनि लामो समयपश्चात् गाउँ ब्लक समस्या समाधान हुने क्रम बढेकाे बताए । लामाे समयदेखि भाेगचलन गर्दै आएका र जग्गाधनी पुर्जा नपाएका नागरिकलाई पुर्जा वितरण गरिएको उनले बताए । जग्गाकाे नापी नहुँदा धेरै समस्या रहेकाे बताउँदै घरबास मात्र गरेर बसेका नागरिकलाई पुर्जा दिइएको अधिकारीले जनाए ।

शिवराजका अन्य वडाहरूमा पनि गाउँ ब्लक रहेका नागरिकलाई निरन्तर लालपूर्जा क्रमशः वितरण गरिँदै जाने उनले बताए । लालपुर्जा पाएका नागरिकहरू स्थायी बासिन्दाको रुपमा भएकाे बताउँदै सरकार तथा अन्य निकायले प्रदान गर्ने सेवा सुविधा पाउने प्रमुख अधिकारीले बताए । नगर प्रमुख अधिकारीले २०२६ देखि नाप जाँच सुरु भए पनि लालपुर्जा वितरणको काम भरखरै सुरु भएको नगरभरिको यो समस्यालाई समाधान गर्न आग्रहसमेत गरे ।

यसैबीच नगर उप-प्रमुख शिवकुमारी थारुले वर्षाैँदेखि बसाेबास गर्दै आएका र पुर्जा नपाएका नागरिकले गाउँ ब्लक लालपुर्जा पाएको बताइन् । नगरपालिकाले गाउँ ब्लक पुर्जाका लागि धेरै प्रयास गर्दै आएकाे बताउँदै अन्य अव्यवस्थित, भूमिहीन र सुकुम्बासीले पनि यसै गरि जग्गाधनी लालपुर्जा पाउनुपर्नेमा जाेड उनले दिइन् । नगरपालिकाले यसकाे लागि पनि पहल गर्दै आएकाे जिकिरसमेत थारुले गरिन् ।

त्यसैगरी वडा नम्बर ३ भित्रका ६२ जनाले गाउँ ब्लक जग्गाधनी लाल पुर्जा वितरण गरिएको वडाध्यक्ष टेकलाल सापकोटाले जनाए । कपिलवस्तुमा २०२६ सालबाट सुरु भएको गाउँ ब्लक जग्गा २०२८ मा सामान्य नापी भएको थियो । हालसम्म जिल्लाका साविक ८१ गाविसबाट १ हजार ९३ गाउँ ब्लक र ६७ बजार ब्लक रहेको छ ।

लामाे समयदेखि लालपुर्जा नपाएका नागरिकले पुर्जा पाउँदा हर्षित भएका छन् । यस्तै वडा नम्बर २ कि पाविता चाैधरीले लालपुर्जा पाउँदा खुसी भएकाे बताइन् । उनले भनिन्, “लालपुर्जा पाउने आशै थिएन तर आज पुर्जा पाएपछि धेरै खुसी लागेकाे छ” । चाैधरीले थपिन् : “म पनि अब जग्गा धनी हुने भएँ ।”

प्रतिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित समाचार

© 2023 उज्यालो आवाज All right reserved Site By : Himal Creation