दोश्रो बुद्धभूमि महोत्सव प्रदर्शनीमा आज प्रिति आले आउने चितवन सामुदायिक पुस्तकालयमा संघका केन्द्रीय अध्यक्षकाे: अवलोकन महोत्सवमा आइतवार दर्शकको थामी नसक्नु भिड सामाजिक रूपान्तरणका लागि सामुदायिक पुस्तकालय स्वयंसेवक संघ केन्द्रकाे: अवलोकन भुकम्प पिडितका लागि बृहत रक्तदान कार्यक्रम सम्पन्न वर्तमान अवस्थाबारे नेकपा (विप्लव) द्धारा कपिलवस्तुमा बृहत अन्तरक्रिया बुद्धभुमि महाेत्सवमा जाजरकोट भुकम्प पिडित र पत्रकार लागि रक्तदान प्रदेश इंचार्ज: तिलक गिरी तौलिहवा उद्योग बाणिज्य संघको अध्यक्षमा पुनः गयादिन कुर्मी (दिपु) निर्वाचित बुद्धभूमि महोत्सवमा तेस्रो दिन शनिबार चर्चित लोक दोहोरि गायक पशुपति शर्मा आउने बुद्धभुमि पर्यटन महोत्सवको पहिलो दिन दर्शकको बाक्लो उपस्थिति                
समाचार :

खाँची राज्यकी राजकुमारी चन्द्रप्रभावतीको शालिक अनावरण

अर्घाखाँची । अर्घाखाँचीको सन्धिखर्क नगरपालिका-७ खाँचिकोटको डिहिडाँडामा खाँची राज्यकी राजकुमारी चन्द्रप्रभावती शाहको शालिक निर्माण गरिएको छ ।

डिहिडाँडाको चन्द्रप्रभा माध्यमिक विद्यालयको नजिकैको चौपारीमा निर्माण गरिएको शालिक आज एक समारोहकाबीच सन्धिखर्क नगरपालिकाका नगर प्रमुख कमल प्रसाद भुसालले अनावरण गर्नुभएकाे हाे ।

चन्द्रप्रभावती तत्कालीन बाइसे चौबिसे राज्य अन्तरगत चौबिसे राज्य समूहको खाँची राज्यका तेह्राैँ राजा  दलजित शाह र रानी सुभद्रावतीकी छोरी हुन् ।

पृथ्वीनारायण शाहलाई  नेपालको एकीकरण गर्न, राजदरबार सञ्चालन गर्न तथा युद्ध कौशलता सिकाउने चन्द्रप्रभावतीको हात रहेको इतिहासमा उल्लेख रहेको स्थानीय बुद्धिजीवी तिर्थराज आचार्यले बताउनु भयाे । उनको जन्म विक्रम सम्वत् १७५९ मा खाँचीमा भएको थियो  । उनको विवाह तत्कालीन गोरखा राज्यका राजा नरभुपाल शाहसँग भएको थियो ।

खाँची राज्यको इतिहास जगेर्ना गर्ने उद्देश्यले शालिककाे निर्माण गरिएको हाे । शालिकको निर्माणका लागि सन्धिखर्क नगरपालिकाको ३ लाख, वडा नं ७ को कार्यालयबाट विनियोजित फाउन्डेसन निर्माणका लागि १ लाख रुपैयाँ खर्च भएको बताइएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित समाचार

© 2023 उज्यालो आवाज All right reserved Site By : Himal Creation